Ezt az tmutatt azoknak ajnlom akiknek fogalmuk sincsen a focirl, de szeretnk, hogy legyen. Pontrl pontra elmagyarzom (brkinek rtheten), hogy mit hogyan kell tenni, ahhoz, hogy valamennyit rtsl a focihoz, a szablyokrl mondjuk nem lesz sz, ez a gyakorlati „ra”. Jelzem ez a nagyon-nagyon alapokat mutatja meg, de folyt. kv.
Valamit az eredetrl:
A labdargs st az angliai utckban jtszottk a XIV. szzadban, de a durvasga miatt betiltottk. Egyes felttelezsek szerint mr az inkk is jtszottak hasonl jtkot, szval a foci nagyon rgi jtk!
A plya: A szabvnyos plya 90-120 mter hossz s 49-90 mter szles. A sarkaiban zszl tallhat. A plya ltalban msszel esetleg krtaporral van megrajzolva.
s Akkor Most:
s me, ez a gmbly iz a labda amivel abba a fehr keretbe kell betallni.
A kapus az egyetlen olyan jtkos aki a sajt tizenhatosn bell megfoghatja a labdt. ltalban a ruhja ki van blelve mert vetdsnl a fld klnbz srlseket okozhat. A kezn pedig kesztyt visel, ami vdi a kezet s mivel tapad, knnyebb vele megfogni a labdt. me egy kapus:
a passzols.
A labda tovbbtsnak tbb mdja lehet. Az els s legfontosabb a belsvel val tovbbts.
Ilyenkor a lbunk bels rszvel (ami a msik lbunk fel van) rgjuk meg a labdt. (Fontos! Rgjuk, s nem toljuk, mert akkor a passz ertlen lesz s nem jut el a trshoz.
A passzols egy msik, nehezebb mdja, ha a lbunk kls rszvel passzolunk. Ilyenkor a labda kifel fog csavarodni, ezzel knnyen megtrflhatjuk az ellenfl vdit.
A fejes:
Fejelni a homlokunkal kell! Ez a legfontosabb. Mert ha az orrunkkal, vagy a fejtetnkkel fejelnk az nem lesz pontos s mg fj is. Alapveten hrom fajta fejes ltezik.
1. A lbunk a fldn van, teht helybl fejelnk.
2. Felugrunk ( fgglegesen lesznk a levegben) s gy juttatjuk el a labdt a trsunkhoz.
3. Elrevetdve fejelnk.( ilyenkor a felstestnket elredobjuk, hogy a testnk szinte vzszintesen legyen a levegben. Ktsgtelenl ez a legltvnyosabb.
A labdalevtel:
Ez ktsgtelenl dnt minden helyzetben. A labdt tulajdonkppen brmelyik testrsznkkel le tudjuk venni. n ltalban azrt megprblom a lbamat hasznlni erre a clra. A lnyeg, hogy a lbunkat ne fesztsk be hanem lazn tartsuk s a labda sebessgt tomptsuk gy, hogy a labda rkezsekor a labdval egytt a lbunkat is vigyk htra, persze kisebb sebessggel, amg a labda meg nem ll.
Remlem segtettem, de mint mondtam a folytats hamarosan jn! Addig is j focizst!
Mr. K. Pedro